Jak wybrać działkę pod budowę?

Wybór odpowiedniej działki to duże wyzwanie, które wymaga poświęcenia czasu oraz zdobycia szczegółowych informacji. Zanim dokonamy zakupu działki budowlanej musimy rozważyć kilka istotnych kwestii.

Odpowiednia lokalizacja

Lokalizacja znacząco wpływa na cenę działki. Działki oddalone od centrum są z reguły znacznie tańsze. Przed wyborem lokalizacji musimy sprawdzić dojazd do centrum miasta, sklepu i miejsc, w których często bywamy. Warto dowiedzieć się zawczasu, czy w pobliżu znajduje się komunikacja publiczna, aby sprawnie i szybko poruszać się bez samochodu. Ważne jest, aby zapoznać się z otoczeniem działki, aby nie zaskoczyła nas wiadomość o pobliskiej oczyszczalni ścieków, fabryki czy wysypisko śmieci.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Bardzo istotne jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który znajduje się w Urzędzie Gminy. Pamiętajmy, że plany uchwalone przed 1 stycznia 1995 roku są nieważne. Gmina powinna posiadać nowy plan lub być w trakcie pracy nad nim. W gminach, które nie posiadają uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, będziemy musieli wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Z wizytą w wydziale geodezji

Niezbędne będzie także udanie się do wydziału geodezji miejscowego starostwa, gdzie uzyskamy informacje o powierzchni, dokładnym położeniu i granicach działki, nazwie właścicieli oraz o wartości nieruchomości.

Księga Wieczysta

Kolejnym etapem jest uzyskanie wypisu z księgi wieczystej, który można wykonać w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Powinniśmy się upewnić, czy hipoteka nie jest obciążona.

Powierzchnia działki

Ważnym kryterium wyboru jest powierzchnia działki, która nie powinna być mniejszą niż 600 metrów kwadratowych, gdyż mniejsza powierzchnia będzie trudna do zabudowy. Budowa domu wymaga zachowania minimalnej odległości od granicy działki. Wynosi ona 4 metry, gdy ściana leżąca równolegle do granicy ma otwory okienne lub drzwiowe lub co najmniej 3 m, gdy ściana nie posiada okien lub drzwi. Jeśli planujemy budowę dużego domu, działka powinna być odpowiednio duża.

Droga dojazdowa

Ważny jest także dostęp działki do drogi publicznej, ponieważ wyznaczanie drogi koniecznej wymaga dodatkowym kosztów, a bez dostępu do drogi nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Najlepiej, aby droga była utwardzona, zadbana i niezbyt ruchliwa.

Kształt działki

Idealna działka powinna posiadać odpowiednią wielkość i ukształtowanie. Do zabudowy najlepiej nadają się działki w kształcie prostokąta zbliżonego do kwadratu, które są płaskie o łagodnym południowym nachyleniu. Wąskie działki czy działki o nieregularnym kształtach trudno zagospodarować.

Uzbrojenie

Najlepszym wyborem będzie zakup działki uzbrojonej, ponieważ doprowadzenie instalacji czy wybudowanie własnej może sporo kosztować.

Sprawdzenie stanu formalno-prawnego działki oraz zdobycie o niej podstawowych informacji ułatwi nam podjęcie właściwej decyzji i umożliwi realizację naszych planów o wymarzonym domu.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków