Jakie ocieplenie wybrać – styropian czy wełna mineralna

Niemalże każdy, kto buduje dom, wie, że właściwie ocieplenie budynku pozwala ograniczyć wydatki poniesione na ogrzewanie budynku oraz uchroni wnętrze domu przed wilgocią. Najczęściej stosowaną metodą do ocieplania ścian zewnętrznych budynków jest metoda lekka mokra czyli metoda ETICS (dawniej zwana metodą BSO), która opiera się na mocowaniu płyt termoizolacyjnych z użyciem specjalnej zaprawy, zastosowaniu warstwy zbrojącej z siatką z włókna szklanego oraz wykonaniu tynku cienkowarstwowego. Metoda ta wyróżnia się także najkrótszym okresem zwrotu nakładów inwestycyjnych, który wynosi poniżej ośmiu lat. W naszym artykule skupimy się na zaprezentowaniu zalet wełny i styropianu stosowanych zamiennie jako warstwa termoizolacyjna.

Styropian czy wełna mineralna

W ocieplaniu ścian domów jednorodzinnych zwykle stosuje się ocieplanie styropianem, który posiada niższą ceną niż wełna mineralna. Warto poznać zalety i wady obu tych materiałów, aby podjąć właściwą decyzję o wyborze materiału izolacyjnego.

Wełna mineralna wytwarzana jest ze szkła lub skały bazaltowej, a zatem jest materiałem naturalnym w przeciwieństwie do sztucznie wytwarzanego styropianu. Jest jednak zdecydowanie cięższa niż styropian, gdyż gęstość pozorna styropianu wynosi 15 kg/m3, zaś wełny mineralnej 145 kg/m3.

Wełna mineralna jest materiałem całkowicie niepalnym. Wełna mineralna zachowuje swoje właściwości do temperatury 600 stopni Celsjusza, zaś styropian tylko do 80 stopni Celsjusza.

Wełna mineralna jest materiałem lepiej izolującym przed hałasem niż styropian. Doskonale tłumi hałas, dlatego idealne sprawdzi się w ocieplaniu budynków położonych blisko ruchliwych ulic.

Wełna umożliwia przenikanie powietrza, zaś styropian jest właściwie całkowicie nieprzepuszczalny. Warto jednak pamiętać, że zachowanie właściwiej wilgotności w pomieszczeniach możliwe jest dzięki wentylacji, ponieważ udział ścian w wymianie wilgoci jest bardzo niski, dlatego stopień przepuszczalności wilgoci w przypadku materiałów do ociepleń ma drugorzędne znaczenie.

Wełna jest materiałem posiadającym wysoką sprężystość, dzięki czemu nie ulega odkształceniom, a także cechuje się wysoką odpornością na działanie rozpuszczalników pochodzenia organicznego. Na wełnie mineralnej nie wolno stosować tynku akrylowego.

Styropian jest bardzo łatwy w obróbce. Bez trudności go potniemy i dopasujemy. Z kolei wełna mineralna na wysokie właściwości sprężysto-elastyczne.

W przypadku dylematu, jaki materiał izolacyjny wybrać, niektóre elementy budynku wymagają zastosowania wełny, zaś w przypadku innych odpowiedni będzie styropian. Wełnę należy stosować jako wypełnienie między elementami konstrukcji drewnianych lub stalowych i ścianami szkieletowymi. Idealnie sprawdzi się jako izolacja termiczna i akustyczna sufitów podwieszanych. Styropian warto zastosować jako ocieplenie podłogi, ocieplenie ścian fundamentowych oraz piwnic, a także tarasów i balkonów.

Zarówno wełnę jak i styropian można zastosować w systemach ociepleniowych ETICA, ociepleniach dachów płaskich, stropów gęstożebrowych i betonowych.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy docieplanie przy użyciu wełny mineralnej czy styropianu, powinniśmy pamiętać, aby zastosować rozwiązanie od jednego z producentów. Właściwa izolacja ścian budynku sprawi, że będziemy mogli cieszyć się ciepłem zimą i chłodem w latem, a także zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków