Jaka elewacja do kasztanowej dachówki?

Wybór typu i koloru elewacji nie jest wcale prosty – po pierwsze, często zaczynamy projekty od wyboru barwy dachu, ponieważ tam, poza estetyką, uwzględnia się wiele innych cech, a po drugie, dachy zwykle dłużej niż elewacje, mogą obyć się bez remontu.

 

Dwie podstawowe koncepcje

Kasztanowa dachówka to kolor dość uniwersalny, ale przysparzający pewnych problemów przy wyborze koloru elewacji. Firmy remontowe Katowice, zwykle proponują wykończenie elewacji w jednej z dwóch wersji kolorystycznych: albo spójnej z dachówką, przynajmniej w jakiejś części, albo w wersji kontrastowej.

Warto się nad tym zastanowić – obecnie prowadzone są liczne docieplenia Katowice, które wymagają podjęcia podobnych decyzji, dlatego w katalogach firm budowlanych nie brakuje sugestii.

 

Wersja pierwsza – pod kolor dachu

W pierwszym modelu, jako jeden z elementów elewacji, wykorzystuje się dekoracyjne tynki imitujące kamienie lub kamienie naturalne. Dzięki uniwersalnemu wyglądowi i pewnej zmienności kolorystycznej w obrębie układanej powierzchni, nie dają one przybijającego efektu, jakiego należałoby się spodziewać na przykład po wykończeniu w kolorze klinkieru.

 

Wersja druga – dla kontrastu

Sama czysta biel byłaby w wielu przypadkach rozwiązaniem niepraktycznym, dlatego projektanci sugerują raczej wybór barw z palety ciemnej żółci lub pastelowych pomarańczy. Takie rozwiązanie sprawia, że elewacja jest jaśniejsza i sprawia wrażenie świeższej. Raczej nie zaleca się stosowania połączeń nazbyt kontrastowych, na przykład z barwą niebieską lub zieloną.

 

Koncepcja mieszana

Oczywiście, w branży budowlanej, można mówić o pewnych kanonach, ale tak długo, jak stosowane rozwiązania są funkcjonalne, estetyka może być dobierana dowolnie, można więc podmurówkę wykończyć kamieniami lub tynkiem dekoracyjnym z efektem kamienia, a wyższe partie murów pomalować na żółto. W tego typu projektach często zwieńczeniem koncepcji są ciemne ramy okien albo detale zdobnicze wykonane z materiałów w barwie dachu.

 

Uwagi na koniec

Trudno jest trafnie dobrać barwę i typ elewacji, patrząc tylko na kolor dachówek. Warto spojrzeć na całość z nieco większej perspektywy, uwzględnić także kolor ogrodzenia albo detali architektonicznych. Niektóre z nich będą przejmowały rolę dominująca w projekcie i wówczas należy zgodzić się na bardziej stonowane barwy elewacji, natomiast jeśli projekt jest spartańsko prosty, to elewacja może być jedynym miejscem, w którym ułańska fantazja projektanta może znaleźć ujście, bez szkody dla efektu całościowego. Warto oczywiście przy podejmowaniu decyzji spojrzeć też na inne projekty i z nich czerpać inspirację.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków