Jaka elewacja do czarnego dachu?

Podstawową zasadą estetyczną, którą musisz uwzględnić, jeśli planujesz remont domu, ważne jest zachowanie kontrastu między dachem a elewacją. To oznacza, że do ciemnego dachu będzie pasowała jasna elewacja, ale jaka dokładnie?

Biel i żółć w natarciu

Kolory takie jak śnieżna biel i pastelowy żółty, pozwalają na estetyczne wyróżnienie elewacji, a jeśli kolor pochodzi z dobrej jakości tynku lub farby, nałożonych w poprawny sposób, to elewacja przez dość długi czas pozostanie czysta. Jedyne, czym warto się w przypadku tych dwóch kolorów przejąć, to estetyczne zespolenie z pozostałą częścią działki – ciemne tło stworzone z pni drzew na nieco ciemniejszej działce, sugeruje raczej użycie żółtej tonacji, natomiast na tle jasnego lasku brzozowego dobrze prezentuje się elewacja jasna.

Kamienie naturalne

Ponieważ jasne elewacje uważane są za niepraktyczne, firmy świadczące usługi remontowe często realizują projekty uwzględniające częściowe wykończenie elewacji kamieniami naturalnymi (też zwykle dość jasnymi). To pozwala złamać estetyczną monotonię dużej, jasnej powierzchni, a jednocześnie nieco zmienia wygląd całego budynku. W tym przypadku zwykle stosuje się ciepłe, chropowate powierzchnie kamienne, co dobrze licuje z chłodnymi barwami elewacji.

 

Tego na pewno nie rób

Najgorszy możliwy wybór to wykończenie elewacji na czerwono lub granatowo. Jedynym z żywych kolorów, który wydaje się mieć tu zastosowanie, jest żywa zieleń lub delikatny, ale wyraźny błękit, przy czym oczywiście, tego rodzaju eksperymenty muszą znaleźć uzasadnienie w barwach otoczenia. Jeśli jest to nowe osiedle domków jednorodzinnych, gdzie wszyscy sąsiedzi postawili na elewację białą, barwa świeżej trawy nie będzie dobrym wyborem.

 

Dodatkowe elementy wykończenia

Zdecydowanie najpopularniejszym kolorem elewacji do czarnego dachu jest biały. Ponieważ jednak zestawienie to sprawia wrażenie sterylności, jałowości projektu, zwykle takie elewacje urozmaica się ciemnymi oknami lub wysokimi roślinami na tle ściany. To pozwala dodatkowo zróżnicować estetykę projektu, a przy tym nie jest nachalne.

 

Podsumowanie

Wykończenie elewacji do czarnego dachu jest stosunkowo proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • biel jest barwą podstawową, domyślną;
  • lekkie, ciepłe barwy pastelowe można zastosować prawie w każdym przypadku;
  • aby skorzystać z barw żywszych, wyrazistych, należy powiązać je estetycznie z otoczeniem domu;
  • barwy czerwona i granatowa do czarnego dachu nie pasują: pierwsza powoduje nieestetyczny efekt, druga sprawia, że cały dom staje się bardzo ciemny.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków