Czy malowanie elewacji wymaga zgłoszenia?

Jak każdy z nas wie elewacja domu jest jego najlepszą wizytówką. Każdy z nas chce, aby jego elewacja prezentowała się bardzo ładnie i co najważniejsze, aby bardzo długo pozostawała świeża. Niestety nawet najlepiej wykonane elewacje wymagają od czasu do czasu remontu.

Malowanie elewacji

Jeżeli planujemy docieplenia naszej elewacji, albo zupełny remont naszego mieszkania to powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, czy roboty których chcemy się podjąć będziemy mogli przeprowadzić zgodnie z prawem budowlanym. Musimy pamiętać, że niektóre usługi budowlane wymagają odpowiedniego zgłoszenia w starostwie, albo urzędzie miasta.

W Polsce malowanie elewacji na szczęście nie wymaga pozwolenia na budowę, chyba że nasz budynek został wpisany do rejestru zabytków. W takiej sytuacji potrzebne nam będzie nie tylko odpowiednie pozwolenie na budowę, ale również specjalne zezwolenie konserwatora zabytków.

 

Pozwolenie na budowę

Warto zaznaczyć również, że pozwolenie na budowę jest koniecznie, w sytuacji kiedy remont naszej elewacji będzie połączony z ocieplaniem ścian budynku. Pozwolenie to dotyczy wyłącznie budynków mieszkalnych, które przekraczają wysokość 12 metrów, w przypadku mniejszych mieszkań nie musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Na szczęście zdecydowana większość domów jednorodzinnych rzadko kiedy przekracza wysokość 12 metrów, dzięki czemu remont elewacji nie będzie wymagało żadnego pozwolenia na budowę, tylko odpowiedniego zgłoszenia.

 

Gdzie i kiedy należy zgłosić?

Pamiętać należy również, że zgłoszenie dotyczące remontu oraz malowania elewacji należy zgłosić w starostwie powiatowym przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót budowlanych. W zgłoszeniu tym bardzo dokładnie powinniśmy określić rodzaj, pełny zakres oraz sposób wykonania prac budowlanych.

Nie możemy zapomnieć również o podaniu dokładnego terminu rozpoczęcia prac. W przesłanym zgłoszeniu nie może również zabraknąć odpowiedniego oświadczenia o posiadanych prawach do nieruchomości na której chcemy dokonać prac budowlanych.

 

Porozmawiaj z sąsiadem

Jeżeli nasze mieszkanie znajdować będzie się przy granicy działki to musimy również uzyskać specjalną zgodę od sąsiada, że ten pozwala nam na wejście na jego teren w celu wykonania planowanych prac remontowych.

Jeżeli sąsiad nie wyrazi zgody na wejście na jego teren to musimy wystąpić do starosty o wydanie specjalnej decyzji, które umożliwiłoby nam korzystanie z sąsiedniej nieruchomości. Jeżeli podczas malowania elewacji wyrządzimy sąsiadowi jakieś szkody (np. pobrudzimy mu posesję, zniszczymy ogródek) to będziemy zobowiązani naprawić te szkody.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków