Stolarka okienna, a kolor elewacji

Wybór odpowiedniego koloru elewacji to jedna z najistotniejszych kwestii przy realizacji inwestycji budowlanej. Odpowiednio dobrane barwy pozwalają na podkreślenie szczegółów bryły budynku i uwydatnią najistotniejsze detale. Ogromny wybór tynków i farb elewacyjnych umożliwia realizację nawet najbardziej fantazyjnej wizji, jednak zdecydowanie nie ułatwia podjęcia decyzji, przez co budowa domu staje się niemałym wyzwaniem już na etapie planowania. Podpowiadamy jak dobrać kolor elewacji do orzechowej stolarki okiennej.

Od ogółu do szczegółu

W kwestii doboru kolorystyki elewacji panuje spora dowolność, gdyż plany zagospodarowania przestrzennego najczęściej nie narzucają konkretnych barw. Nie oznacza to jednak, że każdy pomysł, który przyjdzie nam do głowy, okaże się trafny.

Kolor tynku powinien współgrać nie tylko z otoczeniem domu i z jego architekturą, ale także ze wszystkimi, nawet najdrobniejszymi detalami i smaczkami stylistycznymi.

Dobierając kolor elewacji do stolarki okiennej, pamiętaj że:

  • użyte barwy powinny podkreślić kolor okien,
  • elewacja powinna współgrać także z barwą dachówki,
  • kolorystyka powinna być właściwa dla ogólnego zamysłu stylistycznego budynku.

 

Klasyczna elegancja – zawsze w cenie

Ramy okienne w kolorze orzechowym doskonale współgrają nie tylko z klasycznymi formami, ale także z nowoczesną stylistyką, w której dominują futurystyczne formy. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się barwy jasne, które będą stanowiły stonowany kontrast do ciepłego koloru stolarki okiennej.

Bardzo dobrym pomysłem okaże się użycie klasycznej bieli, co sprawi, że orzechowe okna staną się wyraźne i dominujące. Jeżeli chcemy dodatkowo „ocieplić” bryłę domu, warto sięgnąć po odcienie ecru lub beżu, dobrym wyborem będzie także kawa z mlekiem.

 

Odważniejsze barwy dodadzą charakteru

Decydując się na orzechowe okna nie jesteśmy jednak skazani na elewację w klasycznym kolorze. Odważniejsze barwy sprawdzą się równie dobrze, zwłaszcza w sytuacji, gdy bryła domu utrzymana jest w stosunkowo prostej konwencji stylistycznej. W takim przypadku dobrym wyborem okaże się oranż przełamany domieszką żółci.

SAM_0745

Taka kompozycja doda smaku prostej bryle a jednocześnie sprawi, że orzechowa stolarka okienna nie tylko nie zginie na jej tle, ale będzie się dość wyraźnie wyróżniała, stanowiąc ciekawy akcent stylistyczny, który z całą pewnością nie pozostanie niezauważony.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków