Czy remont elewacji wymaga pozwolenia na budowę?

Elewacja stanowi wizytówkę każdego domu zarówno wielorodzinnego, jak i jednorodzinnego. To jest w zasadzie pierwsza rzecz, na jaką się zwraca uwagę. Trzeba przy tym podkreślić, że walory estetyczne nie są jedynymi i elewacja powinna także pełnić funkcje zabezpieczające budynki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, jak nadmierna wilgotność, mróz, silny wiatr lub prażące słońce.

Ponadto, elewacje są również barierą ochronną dla niszczącego działania zanieczyszczeń chemicznych, których przecież nie brakuje w powietrzu.

Remont elewacji

Niestety, właśnie te wszystkie powyższe czynniki powodują, że z czasem elewacja staje coraz bardziej zabrudzona i po prostu wymaga przeprowadzenia remontu. Powstaje wtedy podstawowe pytanie, jak go przeprowadzić, aby to było w pełni zgodne z prawem budowlanym.

 

Pozwolenie czy zgłoszenie?

Część prac remontowych można wykonywać zarówno bez pozwolenia na budowę, jak i bez zgłaszania do odpowiedniego urzędu. Są to jednak prace związane z malowaniem pomieszczeń wewnętrznych, remontem łazienki, zagospodarowaniem terenu lub też montażem instalacji alarmowej oraz teleinformatycznej.

 

W przypadku elewacji istotne są natomiast pewne aspekty, o których poniżej.

  1. Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, kiedy dotyczy to malowania lub remontu elewacji zwykłego domu jednorodzinnego, a także innych budynków.
  2. Pozwolenie na budowę jest wymagane w przypadku remontu elewacji, powiązanego z ociepleniem budynku, kiedy ów budynek ma powyżej 12 metrów.
  3. Pozwolenie na budowę jest również niezbędne, jeżeli dany budynek widnieje w rejestrze zabytków. Dodatkowo, potrzebne jest zezwolenie konserwatora zabytków.

 

Co to oznacza?

W związku z tym, że budynki jednorodzinne raczej nie mają więcej niż 12 metrów i rzadko się zdarza, aby były wpisane do rejestru zabytków, to nie ma konieczności otrzymania pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zgłoszenie do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu i to przynajmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac remontowych.

Należy jedynie podkreślić, że w przypadku umiejscowienia domu tuż przy granicy działki, niezbędna jest także zgoda sąsiada, aby móc wejść na jego teren, o ile jest to nieodzowne dla pełnego wykonania określonych prac. Warto wtedy dokładnie ustalić nie tylko konkretne terminy robót, ale też określić warunki i spróbować oszacować, jakie ewentualne straty może z tego tytułu ponieść sąsiad. Dotyczy to, np. uszkodzenia płotu, czy zniszczenia roślin ogrodowych. Trzeba mieć świadomość, że wszelkie straty pokrywa w całości inwestor.

Zadbane i odświeżone elewacje domowe z pewnością ucieszą domowników i zapewnią trwałą ochronę domu na kilka lat. Remont elewacji najkorzystniej przeprowadzać w dodatnich temperaturach, ale nie w czasie upałów. Oczywiście, malowania czy tynkowania nie powinno się również robić przy padającym deszczu, a jedynym wyjątkiem w tym względzie są elewacje montowane na ruszcie.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków