Docieplanie budynków – jaki styropian najlepszy?

Jeżeli planujemy docieplanie budynku, wcześniej czy będziemy musieli dokonać wyboru styropianu. Decyzja nie jest łatwa. Istnieje kilka parametrów tego materiału na które należy zwrócić szczególna uwagę.

Waga styropianu

Waga styropianu wpływa bezpośrednio na jego właściwości izolacyjne, a także wytrzymałość produktu. Dlatego przed zakupem dobrze jest zważyć paczkę styropianu, aby upewnić się, że mamy do czynienia z pełnowartościowym towarem o odpowiedniej gęstości.

Waga materiału niższa, niż deklarowana przez producenta może oznaczać, ni mniej ni więcej, tylko zaniżoną ilość surowca oraz obniżoną jakość materiału termoizolacyjnego.

 

Współczynnik przewodzenia ciepła

Lambda (λ), czyli współczynnik przewodzenia ciepła to niezwykle istotny parametr styropianu. Ma wpływ na jakość materiału oraz właściwości termoizolacyjne. Zależność jest bardzo prosta.

Niższy współczynnik lambda oznacza lepszy styropian, a co za tym idzie skuteczniejsze docieplenie budynku. Na etykiecie opakowania powinna zawsze znajdować się zadeklarowana przez producenta lambda. Zaleca się stosowanie styropianu z lambdą nie wyższą niż 0,040 W/mK.

 

Remont elewacji

Zastosowanie styropianu

Oferta styropianów jest naprawdę bardzo szeroka. Obejmuje zarówno styropiany do ocieplenia ścian, podłóg, dachów, jak i fundamentów. Dobór styropianu do określonego zastosowania to bardzo ważna kwestia. W niektórych przypadkach warto rozważyć zastosowanie styropianu wodoodpornego, który jest materiałem termoizolacyjnym o obniżonej nasiąkliwości wodą.

 

Jakość styropianu

To czynnik decydujący o powodzeniu docieplenia. Styropian gorszej jakości z upływem czasu może ulegać kruszeniu, odłamywaniu kawałków materiału czy wyginaniu. Dlatego nie warto wybierać styropianu, którego niska cena, jest wynikiem obniżenia jakości.

Oszczędności w takim wypadku są pozorne. Na rynku styropianu droższe produkty mają lepsze parametry techniczne i w dłuższym okresie czasu są bardziej energooszczędne. Jeżeli myślimy o realnych oszczędnościach, powinniśmy postawić na styropian odpowiedniej jakości.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków