Jak ocieplić mieszkanie w kamienicy?

Według wszelkich zasad izolacja termiczna powinna być montowana po zewnętrznej stronie budynku. W przypadku niektórych budynków, a zwłaszcza starych kamienic, docieplanie budynku od zewnątrz jest niemożliwe. Co w tej sytuacji? Czy istnieją metody, które sprawiają, że mieszkanie w kamienicy nie będzie przypominać życia w chłodni?

Izolacja od wewnątrz – ciekawa możliwość docieplenia

Alternatywą jest izolacja termiczna od wewnątrz. Ma tę przewagę nad izolacją zewnętrzną, że nie wpływa w ogóle na wygląd zewnętrzny budynku. Może zapewnić odpowiedni komfort cieplny, musi jednak spełnić określone wymagania.

Izolacja ta powinna zostać wykonana w taki sposób, aby uniemożliwić zawilgocenie budynku, rozwój pleśni oraz innych mikroorganizmów. Jest to główne ryzyko związane ze stosowaniem izolacji termicznej po wewnętrznej stronie ściany. Wewnątrz mieszkania występuje określona wilgotność powietrza. Jej nadmiar w postaci pary wodnej próbuje wydostać się przez ściany na zewnątrz. W źle wykonanej ścianie para skrapla się, co po pewnym czasie prowadzi oczywiście do jej niszczenia.

Malowanie elewacji

Fachowcy wykonujący usługi budowlane związane z docieplaniami, wiedzą doskonale, że przy wykonywaniu izolacji termicznej od wewnątrz należy stosować materiały wspomagające w naturalny sposób regulację wilgotności pomieszczeń. Niezbędne jest również wykonanie powłoki paroszczelnej.

 

Które ściany warto docieplać?

Najskuteczniejszym sposobem docieplania jest stosowanie izolacji na pełnych ścianach, czyli tam gdzie nie ma okien lub ich ilość jest najmniejsza. Największe efekty uzyskamy ocieplając ścianę szczytową położoną od północy. Wiąże się to z faktem, że od strony północnej ściany pozostają najkrócej nasłonecznione. W efekcie nie nagrzewają się w takim stopniu, jak te położone od południa.

Warto izolować również ściany położone od zachodu lub południowego zachodu. To z kolei związane jest z wpływem wiatru na ciepło uciekające z budynku. W Polsce ściany budynków narażone są przede wszystkim na podmuchy wiatru z zachodu lub południowego zachodu.

Pozytywnych rezultatów nie przynosi natomiast ocieplanie ścian położonych od południa, szczególnie jeżeli znajdują się na nich okna lub drzwi balkonowe.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków