Jak docieplić ścianę trójwarstwową?

Budowa domu to przede wszystkim inwestycja, która powinna nieść ze sobą określone korzyści. Jedną z nich jest niskie zużycie energii, na którą niebagatelny wpływ ma właściwe i fachowe docieplanie odgrywające niemal kluczową rolę w energooszczędności.

50

Najlepsze rozwiązanie – ściana trójwarstwowa

Nie bez powodu ściany trójwarstwowe wyparły dotychczasowe rozwiązania, które w swojej formie okazywały się niedoskonałe i mało efektywne. W swojej budowie składają się one z warstwy konstrukcyjnej, izolacyjnej i osłonowej. Pomiędzy tymi dwoma ostatnimi powinna znajdować się swego rodzaju poduszka/ szczelina powietrzna. Decydując się na te ściany, ważnym jest użycie najlepszej jakości materiałów.

Sekret ścian trójwarstwowych tkwi właśnie w kolejnych warstwach i ich grubości, która oscyluje w okolicach 50-55 cm. Co istotne, współczynnik izolacyjności dla tego rodzaju ścian nie może być wyższy od 0,3 W/ (m2K). Do uzyskania tak imponującego wyniku sięga się m.in. po pustaki ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego i bloki wapienno – piaskowe tzw. silikaty.

 

Docieplanie ma znaczenie

Do rekomendowanych materiałów stosowanych do warstwy izolacyjnej należą styropian, wełna mineralna oraz nowej generacji płyty wykonane ze sztywnej pianki poliuretanowej PIR. Od tego, jaki rodzaj produktów zostanie wybrany, zależy dalsze działanie.

W przypadku wełny mineralnej konieczne jest pozostawienie kilkucentymetrowej szczeliny wentylacyjnej, która stanie się swego rodzaju kurtyna powietrzną, zatrzymującą w porze zimowej ciepło, natomiast latem, będzie działała jak chłodząca mury wentylacja. Dodatkowo wspomniana przegroda ułatwi odparowywanie wilgoci.

Decydując się na styropian lub wcześniej wspomniane płyty nie ma konieczności pozostawiania szczeliny wentylacyjnej. Oba materiały są odporne na działanie wilgoci. Bezspornie należy pamiętać, że docieplanie musi zostać wykonane z największą starannością i znajomością zasad budownictwa.

 

Chirurgiczna precyzja; doskonały plan

Podczas prac dociepleniowych trzeba zwrócić uwagę, by poszczególne płyty były dokładnie połączone. Wszelkiego rodzaju szczeliny będą powodowały niekorzystne mostki termiczne.

Nie mniej istotnym aspektem jest samo rozplanowanie prac. Inwestorzy mogą zdecydować się na – w przypadku styropianu i płyt — jednoetapowe budowanie (trzy warstwy są wznoszone jednocześnie); lub dwuetapowe dedykowane głównie wełnie mineralnej.

Dwuetapowe wznoszenie polega na zbudowaniu warstwy nośnej i pokryciu budynku dachem. Dopiero później, zostaje zamontowane docieplenie i warstwa wykończeniowa.

Firma Remontowo-Budowlana Silbud
Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projekt i wykonanie: strony www Kraków